Dotacje UE w lubuskie
W perspektywie finansowej 2021-2027 w województwie lubuskim dostępne będą rekordowe środki w wysokości 915 mln euro. Program regionalny Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 koncentrował się będzie na takich priorytetach jak innowacyjność, przedsiębiorczość, cyfryzacja oraz ochrona środowiska. Źródłami finansowania tego programu są Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (651 mln euro) oraz Europejski Fundusz Społeczny (263 mln euro). Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać środki na zakup usług B+R od akredytowanych podmiotów w formie bonów na badania, inwestycje w infrastrukturę B+R czy działalność badawczo-rozwojową prowadzoną samodzielnie bądź w konsorcjum z organizacjami badawczymi. Przewidziano także organizację projektów kompleksowych, gdzie możliwym będzie łączenie realizacji prac B+R z dofinansowaniem infrastruktury B+R, uzyskaniem i ochroną własności intelektualnej oraz komponentem wdrożeniowym. Dominującą formą pomocy będzie wsparcie bezzwrotne (dotacje).
Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – MŚP
Granty na Eurogranty (FENG 2.12) – organizacje badawcze
Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ (KPO A2.2.1) – dla dużych przedsiębiorstw
Ścieżka SMART (FENG 1.1)
Promocja marki innowacyjnych MŚP (FENG 2.25)
NUTRITECH
Kredyt ekologiczny (FENG 3.1)
Seal of Excellence (FENG 2.9)
Budowa i modernizacja inteligentnej sieci elektroenergetycznej (dystrybucja) – Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)
- 1
- 2
Populacja województwa lubuskiego wynosi ok. 1 mln mieszkańców, co czyni je drugim po województwie opolskim najmniej liczebnym województwem w Polsce. Największe miasta regionu to Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i Nowa Sól. Według stanu na koniec grudnia 2021 r. w rejestrze REGON województwa lubuskiego zarejestrowanych było 124,7 tys. osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (bez osób fizycznych prowadzących gospodarstwa indywidualne w rolnictwie), tj. o 3,2% więcej niż na koniec 2020 r. PKB per capita w 2021 r. wyniósł 56 196 zł (81,4% wyniku krajowego). Udział w tworzeniu polskiego PKB – 2,1%. Pod względem nakładów na B+R region ten plasuje się na ostatnim miejscu w kraju (wg danych za 2020 r.). Niemniej jednak należy uwzględnić fakt, że jest ono jednym z najmniejszych województw. Inne wskaźniki obrazujące produktywność nakładów na innowacyjność i nakładów na działalność badawczo-rozwojową lokują Lubuskie na krajowym podium.
Fundusze unijne dla Lubuskiego– jaki budżet?
Środki z puli pieniężnej zapisanej w Umowie Partnerstwa podzielone zostały na 2 segmenty: 60% z nich będzie zarządzana na poziomie krajowym w ramach krajowych programów operacyjnych (jak np. FENG czy FENiKS), a 40% będzie do dyspozycji marszałków województw w ramach programów regionalnych. W województwie lubuskim takim programem będzie program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 z rekordowym budżetem w wysokości 915 mln euro.
Dotacje w województwie lubuskim – co można dofinansować?
Na przedsiębiorców z województwa lubuskiego czekają szanse dotacyjne zarówno w konkursach organizowanych w ramach programów krajowych (np. w konkursie Ścieżka SMART stanowiącym flagowe działanie programu FENG), jak i w dedykowanych im przedsięwzięciach zaplanowanych w programie regionalnym. Będą mieli możliwość ubiegać się między innymi o wsparcie na: realizację prac B+R, inwestycji w infrastrukturę badawczą, wdrażanie wyników prac B+R na rynek, czy zakup usług doradczych świadczonych przez wyspecjalizowane podmioty posiadające akredytacje na poziomie krajowym. Przewidziano również organizację projektów inwestycyjnych, gdzie lubuscy przedsiębiorcy będą mogli sfinansować inwestycje w nowoczesne maszyny, urządzenia i technologie. Wsparcie świadczone będzie głównie w formie bezzwrotnych dotacji. Więcej informacji o konkretnych naborach można znaleźć na naszej stronie w wyszukiwarce dotacji.
Intensywność dofinansowania – mapa pomocy regionalnej
Na intensywność dofinansowania wpływ ma rodzaj projektu i typ pomocy publicznej jaki przewidziano w danym konkursie. Przykładowo, w projektach badawczo-rozwojowych największy wpływ na poziom intensywności dofinansowania ma wielkość przedsiębiorstwa. Pod uwagę brana jest także kategoria prac prowadzonych w ramach projektu (badania przemysłowe vs. prace rozwojowe). W projektach inwestycyjnych intensywność dofinansowania zależy głownie od miejsca realizacji projektu. Intensywność wsparcia wyznacza regionalna mapa pomocy inwestycyjnej na lata 2022-2027, która różnicuje pułapy wsparcia w zależności od tempa rozwoju gospodarczego województwa. Najwyżej dofinansowane są inwestycje realizowane w regionach o najsłabszych wskaźnikach makroekonomicznych. W województwie lubuskim intensywność dofinansowania jest stosunkowo wysoka i wynosi 40%. Dodatkową zmienną w projektach inwestycyjnych jest status przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa z kategorii MŚP mogą liczyć na dodatkową premię doliczaną do bazowego poziomu dofinansowania.
Kto organizuje konkursy – Instytucje Pośredniczące w województwie lubuskim
W województwie lubuskim za podział środków unijnych i organizację konkursów odpowiada kilka podmiotów, w tym Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego (Instytucja Zarządzająca programem). Do głównych zadań tych podmiotów można zaliczyć między innymi organizację, przygotowanie, ogłaszanie i prowadzenie konkursów, przyjmowanie wniosków o dofinansowanie, wybór projektów, przyjmowanie wniosków o płatność od beneficjentów oraz weryfikację wykorzystania środków zgodnie z założeniami poszczególnych priorytetów programowych. W dokumentacji konkursowej do poszczególnych konkursów każdorazowo określone jest, który pomiot odpowiada za organizację konkursu oraz gdzie i w jakiej formie należy składać wnioski.