Dla kogo?
MŚP, Duże przedsiębiorstwa, Jednostki naukowe, Jednostki Samorządu Terytorialnego, Lokalne Grupy Działania, Organizacje pozarządowe, Uczelnie
O dotację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie woj. opolskiego. O wsparcie mogą się ubiegać także jednostki naukowe, Jednostki Samorządu Terytorialnego, Lokalne Grupy Działania, organizacje pozarządowe oraz uczelnie z woj. opolskiego.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Typ projektu: Projekty z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, zgodne z hierarchią sposobów postępowania odpadami
Przykładowo:
• systemy selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w tym budowa / modernizacja PSZOK,
• zapobieganie wytwarzania odpadów,
• modernizacje istniejących instalacji do przetwarzania odpadów, które prowadzą do zwiększenia stopnia oraz jakości odzysku surowców,
• projekty w zakresie recyklingu, kompostowania i/lub sortowania.
Projekty realizowane w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi muszą wykazywać zgodność z Planem gospodarki odpadami dla woj. opolskiego na lata 2016-2022 z uwzględnieniem lat 2023-2028.
Priorytetowo będą traktowane działania:
- wspierające transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, czy też wdrażanie innowacyjnych technologii przyjaznych środowisku,
- w zakresie projektów dot. PSZOK przedsięwzięcia łączące PSZOK z innymi formami usług, takich jak punkty napraw, działania edukacyjne lub inne rozwiązania ekologiczne.
Działania zapobiegające wytwarzaniu odpadów nie dotyczą zapobiegania powstawania odpadów żywności.
We wszystkich projektach, w których jest to zasadne i możliwe, zastosowane zostaną rozwiązania w zakresie obiegu cyrkularnego jak również element sprzyjające adaptacji do zmiany klimatu i łagodzeniu jej skutków.
Ile można zyskać?
Budżet naboru wynosi 18 000 000 PLN.
Wartość kosztów kwalifikowalnych dla kompleksowych inwestycji z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi nie może być większa niż 12 mln PLN.
Wspierane będą PSZOK obsługujące nie więcej niż 20 tys. mieszkańców lub inwestycje w PSZOK o wartości kosztów nie większych niż 2 mln PLN.
Projekty nie mające charakteru B+R, dotyczące wdrażania technologii recyklingu odpadów możliwe są do wartości nie większej niż 8 mln PLN jego kosztów kwalifikowalnych.
Maksymalna intensywność dofinansowania: 85%
Dodatkowe informacje
Termin naboru
Planowane uruchomienie naboru wniosków zapowiedziano na czerwiec 2025 roku. Daty zostały podane na stronie poglądowo i mogą ulec zmianie.
Szczegółowe informacje dotyczące kosztów kwalifikowalnych, wysokości dofinansowania oraz inne ważne informacje o naborze zostaną podane wraz z ogłoszeniem naboru i pojawieniem się dokumentacji konkursowej.